NİHAYET HATASINI ANLADILAR

Mehmet Demir Atmalı

NİHAYET HATASINI ANLADILAR

Türk Lirasına kar payını düşürerek enflasyonun düşmeyeceğini öğrendiler. Yaptıkları hataları düzeltmeye çalışıyorlar. Hem paranı Türk Lirası'na çevirin diye seferbirlik başlatacaksın, sonra ben ekonomistim diyerek paraya müdahale edeceksin ve sana inanarak parasını Türk Lirası'na çevireni zorda bırakacaksın.

Parasını dövize bağlayan hergün para kazanacak, Türk Lirası'na bağlayan zarar edecek. Olmaz böyle yönetim. Böylece güven kaybedilir. Bir daha açılacak seferberliğe kimse inanmaz. Ben yaptım oldu demekle de ülke yönetilmez. Dünyada ekonominin kuralları var. Bu kuralları bırakarak, ben böyle istiyorum diyemezsiniz. Kişiye göre, zevke göre ekonomi yönetilemez.

En kısa zamanda Türk Lirası'na verilen kar payı doların getirisinin üzerine çıkarılmalıdır. Hatta 2,3 puan fazla verilmeli ki, insanlar dövizini bozdurup TL'ye dönebilsin. Paranın değerini korumak için Devlet tarafından sübvanse edilmeli. Çünkü TL'ye verilen kar, sonuçta ülke içinde kalıyor, piyasaya destek oluyor. Dövizden edilen kar yurtdışına gidiyor.

18 yıldır hükümetin iyi bir ekonomisti olmadı. Hükümet iktidara geldiğinde, 10 yıl Kemal Derviş'in yapmış olduğu programla yürüdü. Sonuç başarılı idi. 10 yıl sonra program tesirini kaybedince iktidar bocalamaya başladı. 8 yıldır bu bocalama devam ediyor. Madem ekonomistin yok, bari Merkez Bankası'na müdahale etmeyeceksin. O piyasalara göre faizi yükseltir, düşürür, müdahale etmemek lazım. 

22 Eylül 2020 (Mehmet Demir Atmalı) 1543

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

BUGÜN TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN DOĞUM GÜNÜ

BİR TARİHÇİ FRANSA'YA KRALINI NASIL KUTARDIĞIMIZI HATIRLATSIN...

AZERBAYCAN TOPLANTISINDA NEDEN TÜRKİYE YOK?

BEYLER BULDUĞUNUZ ÇÖZÜMLER MİLLETİN BAŞINA BAŞKA DERTLER AÇIYOR

ESKİLERİ ALLAYIP PULLAYIP YENİ PARTİ KURDURUYORLAR

HADİN AZERİN TORUNLARI

ORMAN YANGINLARI

SAĞLIK BAKANINA AÇIK MEKTUP

ER+MENİ AZERBAYCAN SAVAŞI