HİKMET-FURÛŞ SÖZLER ve GEREKSİZ İŞLER

HİKMET-FURÛŞ SÖZLER ve GEREKSİZ İŞLER

Halen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sayın Prof. İbrahim KALIN bi Kitap yazmış:
AÇIK UFUK !
Kitabın (son modaya uygun “kibarca” bi ifadeyle) “LANSMANI”, yani TANITIMI, son 15 gündür, otobüs duraklarında, camekânlı bütün reklam yerlerinde ve her an karşım(ız)a çıkmaktadır.
Bu “AÇIK UFUK” reklamının hemen yanında yazıldığına göre;
“KİTAP OKUMAK İNSANCA BİR EYLEMDİR” denmektedir !?
Bu gayet İNCE ve manâsı ziyadesiyle DERİNCE olduğu anlaşılan bu söz ile anlatılmak istenilen şeyin ne olduğunu ben anlayamadım ve gendi gendime şöyle fikreyledim:
Acaba, şimdiye kadar kitap okumanın "HAYVANCA bir EYLEM" olduğunu iddia eden birisi mi var idi ki, bu işin "İNSANCA" olduğu bildirilmek zorunda KALINDI !?
Tabii ki, KALIN Bey’in İLMİNİN KÜNHUNA (yani köküne, DİBİNE) vâkıf olmak (bilebilmek), bencileyin CÜCÜK akıllı birisinin ulaşabileceği bi mertebe değildir.
Ol sebebten nâşidir ki, bu sözü ancak, bu sözün sahibi İFŞÂ edebilir. Veya son moda TÜRKÇE ile bunun DETAYLISINI (detaille’sini), mutlaka sözün mucidi DETAYLANDIRABİLİR veya ahâliyi aydınlatabilir ve yani İRŞÂD eyleyebilir diye düşünmekteyim.
Zira, bu işin “işte burası ÇOK ÖNEMLİ” ve yani KRİTİK bi mevzu.
Bilemiyorum; acaba, sizden anlayabilen ve bencileyin bu garibe anlatabilecek birisi çıkabilir mi ?
Böyle bi İLİM sahibi çıkar ise, lütfen benim anlayabileceğim şekilde DETAYLI bi DETAYLANDIRMA yapsın ki, memnun ve sonucundan da MUTMAİN olayım.
Sabık ve Sakıt Başbakan Ahmet Davutoğlu da (Sayın KALIN gibi MALEZYA’da yüksek lisansını yapmış Prof. olmuş ve) STRATEJİK DERİNLİK diye bi kitap yazmış ve bunun reklamını yapmış idi ve fakat o kitabın ne anlattığını ve ne işe yaradığını anlayan çıkmamıştı ve esasen sahibi de anlamamış idi ki, memleketin hâlini BERBÂD eyleyip çekip gitmişti.
(Ve bu DERİN Stratejik “BİLGİSİ” yüzünden IŞİD canavarları için “bunlar TERÖRİST değil ÖFKELİ gençlerin bir araya gelmişleridir” demiş ve Musul Konsolosluğumuzun etrafını çevirdikleri zaman da, Meclis’te tehlikeyi anlatan CHP’li milletvekiline karşı pişkin pişkin SIRITAN ve “delilin var mı deliliiinnn” diye BÖĞÜREN AKePeliler ile birlikte sessiz kalmış ve 42 Konsolosluk mensubumuzun REHİN alınıp 2 ay tutulmalarına göz yummuştu. Ve yine bu “DERİN” bilgi yüzünden SÜLEYMAN ŞAH Türbesini de, yine bu canavarlar yüzünden bir gece yarısı alıp KAÇIRMIŞ idi)
Fakat şimdi, bu memleketi ancak ben KURTARABİLİRİM diye Parti kurup orta yerlere düşüp geri dönmüştü ya …
Neyse …
HES KODUM !
Artık benim de EVE SIĞDIRDIĞIM HAYAT KODUM var.
“HAYAT EVE SIĞAR” imiş, yani HES imiş !
Geçen ay Armada AVM’ye gitmem icab etti, beni içeri almadılar. HES KODUM olması lazım imiş. Önceleri alnıma termometre dayar ATEŞİME bakar bırakırlardı.
Aklımın ermediği bi işti; eve geldim oğlum, internetten alıverdi.
O KODUMU bi kâğıda yazdım, cebime KODUM ve tekrar gittim. KODUMU kapıdaki görevliye okudum geçiş iznini aldım. Gezdim dolaştım alacağımı aldım çıktım.
Aradan 1 ay geçti ama, o KODUM, hâlâ cebime KODUĞUM yerdeki KONUMDAKİ aynı KODUM.
Bu arada hasta oldum da iyileştim mi veya yine hasta mıyım; HES KODUM bu işin farkına varır mı, anlayamadım.
Bu LAFI ve bu işi İCAD edenlerin de ne işe yaradıklarını veya ne yaptıklarının farkına varamadım.
Aylarca önce alınmış ŞİFRELİ bir numaranın her daim ve her yerde geçerli olduğuna da bir manâ veremedim.
Bilmek ve anlamış olmak için bu işlerin mucidi BİLİM KURULU’na baktım:
Her biri yaşlı başlı, makam-mevki-ünvan sahibi, hastane başhekimi ve tecrübeli DOKTOR olan 38 kişi.
Tam 1 senedir vazife başındalar. (Zavallılar, mutlaka, toplanmaktan “HELÂK” oldular !?)
Ama, ne keşfettiler, neyi araştırdılar; yani AŞI üzerinde mi çalıştılar, İLAÇ mı icad etmek istediler, heç belli değil ? Ve aslında belli ve maalesef, HİÇ BİRİ …
Elde mevcut olan, MASKE-MESAFE ve HİJYEN lafı ve bi de HES KODU !
Yani, “HAYAT EVE SIĞAR” lafı !?
Vay beeee, şu DERİN ve İLMÎ lafa bakın hele; HES !
Peh, peh peeehhh ve PES pes peeesss ….
Hee yaaa, İCADA bakın hele !
65’likler, saat 10’dan önce evden çıkarlarsa VİRÜS YAYARLAR; 13’den sonra sokakta kalırlarsa da Virüs KAPAR, ENTÜBE olurlar, ööle mi ?
Ama, sokaktaki o adamın bir bakkal dükkanı-büfesi falan varsa yaşı 80 bile olsa bunlara her saat SERBSET !? Bunlara bi şey olmaz ööle mi ?
Haaa, cumartesi-pazar günleri İÇKİ satışı da YASAKLANINCA, bu meret VİRÜSÜN kökü kesilmiş olacaktır ki, böyle bir YASAK da getirilmiştir.
Lakin, bu YASAĞI da, acaba bu BİLGİN BİLİM KURULU mu getirmiştir, yoksa MÜ'MİN gardaşlarımız mı, İşte burası biraz MEÇHULDÜR.
Bu Kuruldakiler ne “YENİLİK getirdiler” dersek eğer; “HAKSIZLIK” etmiş olmayayım ve itiraf ve ifşâ edeyim ki, yeni yeni Latince kelimelerin "LANSMANINI" yaparak sokuşturup yerleştirdiler.
Mesela, TEMİZLİK kelimesi UNUTTURDULAR ve yerine HİJYEN getirip soktular.
CORONA Virüs, Covit 19, MUTASYON, VARYASYON, pandemi, enfekte, entübe, risk, kriz, kritik, kriter, pik, detay, izole, izolasyon, maksimum … gibi bir sürü LAF hem yeni icad edildi ve hem de daha öncekiler iyice yerleştirdiler.
BAŞKA … !?
Şiimdilik benden işte bu kadar.
Ama, daha “BAŞKA” bi şeyler varsa veya öölesine DERİN lafları anlayan olursa eğer, onları da siz anlatmaya çalışın ve (benden başka anlamayanlar ile) bana da anlatın hele arkadaşlar.
Benim aklım işte bu kadar.
Vay benim CÜCÜK AKLIMA vaaayyy vaaayyy vay !
***
(Hikmet-furûş = Her şeyi bildiğini sanan, hikmet satan, hikmetli söz söylediğini sanan)
26 Şubat 2021 (Mümtaz Şahin) 955

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Önce SEVİNDİM, sonra KAFAM KARIŞTI

Ayasofya’daki İMAM Boynukalın’a GİTSİN

CAHİT-Cahit KONUŞUP da canımızı sıkmayın...

YASTIK ALTI ALTIN ve ilaveten de DOLAR meselesi !

FELAKETİN tam GÖBEĞİNDEYİZ !

NACİ HADİSESİ !

Niye OLMASIN ki?

Keşke, AY’a ÇIKACAĞIMIZI SÖÖLEMESEYDİK yaav !

KIBLE, MESCİD-İ AKSA, İSRÂ !