TMMOB'dan Gar Katliamı açıklaması

TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu, 10 Ekim Gar katliamının dördüncü yılı dolayısıyla bir açıklama yaparak, hayatını kaybedenleri andı.

TMMOB'dan Gar Katliamı açıklaması

TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu, 10 Ekim Gar katliamının dördüncü yılı dolayısıyla bir açıklama yaparak, hayatını kaybedenleri andı.

TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan açıklamada, 4 yıl önce Ankara’da yaşanan katliamın bir insanlık suçu olduğu belirtilerek, şöyle denildi:

Bundan 4 yıl önce barış, emek ve demokrasi için Ankara Garı’nda buluşan 103 yurttaşımız, insanlık dışı bir terör saldırısı ile katledildi. Başkentin göbeğinde yaşanan bu haince saldırı sonucu hayatını kaybeden canlarımızı bir kez daha hasretle, özlemle anıyor, insanlık dışı bu eylemi gerçekleştirenleri bir kez daha lanetliyoruz. Onların verdikleri mücadeleye sahip çıkacak ve bu insanlık dışı suçu unutmayacağız, unutturmayacağız. 

Tıpkı 1977 1 Mayıs’ında, Çorum’da, Maraş’ta yaşadığımız olayların benzeri olan ve Başkent Ankara’da yaşanan bu katliamının üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen, henüz sorumlularının ve sorumluluğu bulunanların tam olarak ortaya çıkarılmadığını ve dolayısıyla da hak ettikleri cezaya çarptırılmadığını görmek tüm vicdanları yaralamaktadır. Bir çok sorunun yanıtsız kaldığı Gar katliamı davası sonuçlansa da gerçek sorumluların tam olarak hesap vermeyişi vicdanları kanatmaya devam etmektedir. Dört yıl önce yaşanan büyük katliamın acısı hala yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Acımız, öfkemiz tazeliğini koruyor.

TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu olarak, bir kez daha terör en büyük insanlık suçudur diyor ve teröre destek olan, insanların yaşam haklarının elinden alınmasında payı bulunan herkesi bir kez daha lanetliyoruz.

Unutmayalım ki, göz renklerimiz ayrı olsa da gözyaşlarımızın rengi aynıdır. Birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere inat, birlikte yaşamak ve birlikte yaşatmak için mücadelemiz sürecektir.

Maalesef ülkemiz belirli aralıklarla böylesine insanlık dışı katliamlara sahne oluyor. Ülkemizde bir daha böyle katliamların yaşanmaması için özellikle yönetim kadrosunda olanların kimseyi ötekileştirmeden, ayrıştırmadan hareket etmesi, söylemlerinde sevgi dilini öne çıkarmalarını istiyoruz. Toplumda kamplaşmaya, demokrasiye ve laikliğe aykırı oluşumlara izin verilmemelidir. Her zaman, her şartta bilim, laiklik ve demokrasi rehberimiz olmalı, çağ dışı, birlik ve beraberliğimizi bozacak, toplumda kin ve nefret tohumlarını yeşertecek zihniyetlere izin verilmeli, milletimiz bu tür davranışlara karşı uyanık olmalıdır.

TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu olarak, 4 yıl önce emek, barış ve demokrasi için toplandıkları Ankara Garı’nda hayatını kaybeden 103 insanımızı bir kez daha sevgi ve saygıyla anıyoruz. Ve bir kez daha, insanlık dışı bu katliamı unutmayacağımızı, unutturmayacağımızı tüm dünyaya haykırıyoruz. 

Editör: Turgut Bozgeyik

9 Ekim 2019 (Haber Merkezi) 1125

Yorumlar (0)

Yorum Yaz