TKH'dan Bilim Kurulu’na istifa çağrısı!

TKH'dan Bilim Kurulu’na istifa çağrısı!

TKH Genel Başkanı Aysel Tekerek "Sizin kurul olarak tam kapanma önerilerinize, bilimsel önerilerinize kulak asmayan bir AKP iktidarının yanında daha fazla durmayın. Artık bu suçun ortağı olmayın. Ve istifa edin" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Komünist Hareketi’nin (TKH) haftalık basın toplantısı TKH Genel Başkanı Aysel Tekerek’in katılımıyla gerçekleşti. TKH YouTube kanalında canlı olarak yayınlanan basın toplantısında Tekerek, Bilim Kurulu’na “Sizin kurul olarak tam kapanma önerilerinize, bilimsel önerilerinize kulak asmayan bir AKP iktidarının yanında daha fazla durmayın. Artık bu suçun ortağı olmayın. Ve istifa edin.” ifadeleriyle seslenerek, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“TAKVİM HALK SAĞLIĞI İÇİN İŞLEMİYOR”

Tekerek AKP’nin salgın yönetimine ilişkin şunları kaydetti:
“Bir yıldır aynı şeyi yaşıyoruz. Takvim halk sağlığı için işlemiyor. Salgın yönetiminde AKP ve sermayenin ihtiyaçları daha önemli oluyor. AKP kongreleri bitiyor, sonra tüm genel kurullara yasak geliyor. AKP kongrelerinde, bazı cenazelerde sosyal mesafe yok, maske yok. Sorun olmuyor ama halktan kurallara tam uyum isteniyor. Değerli yurttaşlar AKP tam kapanma kararı tabi ki almayacaktır. Sermayenin karları halkın canından daha değerlidir çünkü.”

“İSTİFA ETMEK ERDEMLİ BİR DAVRANIŞTIR”

Bilim Kurulu’na da seslenen Tekerek şunları söyledi:
“Bir sözümüz de bilim kuruluna. Sakladığınız, zamanında söylemediğiniz her gerçeğin ortay çıkardığı sonuçlardan sizler de sorumlusunuz. Sizin kurul olarak tam kapanma önerilerinize, bilimsel önerilerinize kulak asmayan bir AKP iktidarının yanında daha fazla durmayın. Artık bu suçun ortağı olmayın. Ve istifa edin. Halkın canının ve geçiminin derdine düştüğü, artık tuzun koktuğu bu süreçte bu tablo karşısına istifa etmek bilim insanları için zor olmamalı. İstifa etmek erdemli bir davranıştır. Bu erdemi gösterin.”

“İŞTE SİZE KOD 29”

Tekerek, Kod 29’a ilişkin ise şunları kaydetti:
“Manisa’nın tek kadın halk otobüsü şoförü olan Fatma Güngör KOD 29 ile işinden edildi. Bakın Fatma Güngör’e bundan sadece 1 ay önce 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününde belediye Kent Konseyi tarafından başarılarından ötürü plaket verilmişti. İşte size KOD 29. Sermaye AKP ortaklığının en cisimleşmiş hali.”

“128 MİLYAR DOLAR AKP’NİN CEBİNDE”

“128 milyar dolar nerede?” sorusuna ilişkin ise Tekerek şunları söyledi:
“Değerli yurttaşlarımız, uzun bir süredir 128 milyar doların nerede olduğu, ne yapıldığı kamuoyunun gündeminde. Berat Albayrak, nerede bir sömürü varsa, nerede bir peşkeş varsa orada. 128 milyar dolar da bu halkın evinde değil AKP’nin cebinde.”

“SEVDA NOYAN YARGILANMALIDIR VE CEZALANDIRILMALIDIR”

Tekerek halk düşmanı Sevda Noyan’ın ifadeye 1 sene sonra çağırılmasına ilişkin ise şunları kaydetti:
“Bugün Cumhurbaşkanına hakaret etme ihtimali üzerinden yurttaşlar jet hızı ile savcılık karşısına çıkarılırken Sevda Noyan’ın bir sene sonra ifadeye çağrılması da ayrıca bir çifte standarttır. Bunlara alışmayacağımız bir kez daha söylemek isteriz. Sevda Noyan yargılanmalıdır ve cezalandırılmalıdır”

“BU PROJE İLE AMAÇLANAN İNŞAAT PATRONLARINA YENİ RANT ALANLARI AÇMAKTIR”

Tekerek iktidarın Kanal İstanbul inadına da değinerek şunları söyledi:
“Bu proje ile amaçlanan inşaat patronlarına yeni rant alanları açmaktır. Bu proje doğaya zarar vereceği gibi İstanbul’un sermaye tarafından yağmalanmasıdır! Bu yağmaya ve ranta hayır diyoruz! Adı da kendisi de yanlış olan AKP dayatmasına karşı İstanbul’un emekçi halkını mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz!”

“NATO’YA VE EMPERYALİST ABD’YE GEÇİT VERMEYELİM”

Tekerek, ABD ve NATO’nun Karadeniz’deki provokasyonlarına ilişkin ise şunları kaydetti:
“NATO’nun ve emperyalizmin, savaş politikalarını Karadeniz’e taşıması kabul edilemez. Ülkemiz tarihinin köklerinde anti-emperyalizm vardır. Türkiye’de solun mücadele tarihi bağımsızlıkçı, yurtsever kimlikle ve emperyalist ABD’nin 6. Filosunun askerlerini denize dökmek gibi onurlu eylemlerle bezelidir. AKP’nin köklerinde ise 6. filoyu kıble bellemek ve emperyalizm taşeronluğu bulunmaktadır. 6. Filo’nun gemileri Boğazlar’dan geçecekmiş. Gelin, emperyalizmin ve ülkemizdeki işbirlikçi sermaye iktidarının politikalarına karşı ilericilik ve yurtseverlik bayrağını yükseltelim. NATO’ya ve emperyalist ABD’ye geçit vermeyelim.”

14 Nisan 2021 (Haber Merkezi) 1098

Yorumlar (0)

Yorum Yaz