Okul öncesi eğitim de zorunlu olacak

Gaziantep Valisi Davut Gül, “Kızlar İçin Stem Okulu” projesi kapanış ve sertifika törenine katıldı.

Okul öncesi eğitim de zorunlu olacak

Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde, UNESCO Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi ile İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen “Kızlar İçin Stem Okulu” projesi kapanış ve sertifika törenine katıldı. Vali Gül burada yaptığı konuşmada artık okullaşmanın değil kaliteli eğitimin konuşulduğu bir dönemin yaşanıldığını kaydetti.

Bir otelin toplantı salonunda gerçekleştirilen törende salonda bulunanlara hitap eden Vali Gül, “Artık kız çocuklarının okullaştırılma meselesini konuşmuyoruz. Son yıllarda yapılan eğitim yatırımları ile beraber kız çocuklarının da erkek çocuklarının da okullaşma sorunu ortadan kalktı. Şimdi konuştuğumuz mesele kaliteli eğitim. Kaliteli eğitim verebilmemiz için derslik ve öğretmen ihtiyacımızın tamamlanması lazım. Çocuklarımız on iki senelik bir eğitim sürecinden geçiyor.  Yakın gelecekte okul öncesi eğitim de zorunlu eğitim kapsamına alınacak” dedi.

Ekonomik sebeplerden dolayı okuyamamanın artık gündemden çıktığının altını çizen Vali Gül; “Devletimiz ihtiyaç sahibi öğrencilerimize okula gittiğinde her türlü desteği veriyor.Üniversitede kredi yurtlar kurumunda kalmak isteyen her öğrenciye yurt ve burs verecek duruma geldik. Bu öğrencilerimizin ihtiyaçlarının önemli bir kısmı devletimiz tarafından karşılanıyor” şeklinde konuştu.

Vali Gül, “Artık okullaşmayı değil, kaliteli eğitim, nitelikli eğitimi konuşuyoruz.  Bu tür eğitim projeleri ile de bu kaliteyi arttırmamız gerekiyor. Bunun için sivil toplum kuruluşları, belediyeler, gönüllüler, anneler, babalar ve bizlere çok önemli görevler düşüyor. El ele vererek eğitimde dünyanın gittiği bu noktayı inşallah bizlerde yakalamış oluruz” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin “Bizler ırkçılık ve cinsiyetçiliğin yok olduğu, kız çocuklarına değer verilen bir medeniyetten, inançtan geliyoruz. Kızlarımız ve erkeklerimiz kalkınma yolculuğunda birlikte yürümek zorundadır. Güzel projeleri doğru şekilde yönetmemiz gerekiyor” şeklinde konuşarak eğitimin önemine değindi.

Unesco Türkiye Milli Komisyonu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Başkanı Zeynep Karahan Uslu ise UNESCO'nun sürdürülebilir hedeflerine paralel biçimde kız çocuklarının erkek çocuklarla eşit fırsatları matematik, fen ve teknoloji alanlarında da kullanabilmesine imkân sağlamak üzere, İngilizce bu kelimelerin baş harflerinden oluşan ve 'STEM' diye geçen STEM Kız Okulu'nu oluşturulduğunu dile getirdi.

Tören sonrasında proje kapsamında eğitim veren öğretmenlere ve eğitim alan öğrencilere sertifikaları Vali Gül ve Başkan Şahin tarafından verildi.

Editör: Turgut Bozgeyik

12 Aralık 2018 (Haber Merkezi) 1547

Yorumlar (0)

Yorum Yaz