MetroPOLL'ün son anketinde çarpıcı sonuçlar

MetroPOLL Araştırma’nın son yaptığı seçim anketine göre, AKP ve MHP'nin oylarında düşüş sürerken, CHP ve HDP'nin oyu yükseliyor.

MetroPOLL'ün son anketinde çarpıcı sonuçlar

MetroPOLL Araştırma’nın son yaptığı seçim anketine göre, AKP ve MHP'nin oylarında düşüş sürerken, CHP ve HDP'nin oyu yükseliyor.

MetroPOLL Araştırma "Türkiye'nin Nabzı Haziran 2020: Bu Pazar milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?" anketinin sonucunu açıkladı. Ankete göre, AKP ve MHP'nin oy oranındaki düşüş sürüyor.

AKP VE MHP DÜŞÜŞTE 

Anket sonucuna göe, AKP'nin şubat ayında 33,9 olan oy oranı, martta 33,7'ye, nisanda 32,8'e, mayısta 30,7'ye ve son olarak haziran ayında 30,3'e düştü.

Ankette MHP'nin de oy oranı düşüş gösterdi. MHP'nin mayıs ayında 7,3 olan oy oranı, haziran ayında 6, 2'ye düştü.

CHP VE HDP YÜKSELİŞTE

Ankete göre Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) oy oranında yükseliş var.

CHP'nin mart ayında 17,7 olan oy oranı, nisan ve mayısta 19,0 ve 21,7'ye ulaştı, haziran ayında ise bu oran yüzde 24'e yükseldi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) de mayıs ayına göre oyunu yükseltti. HDP'nin mayıs ayından 8,4 olan oy oranı, haziranda 8,9'a yükseldi.

DEVA VE GELECEK DE OYLARINI YÜKSELTTİ

Yeni partiler DEVA ve Gelecek ise oylarını yükseltti. DEVA Partisi haziran ayında 1,9 oy oranına ulaşırken, Gelecek Partisi'nin oy oranı 1,4 oldu. İki partinin mayıs ayındaki oy oranı 1,3'tü.

KARARSIZLARIN OYU DA ARTTI 

Ankete göre, 'Kararsızım' diyenlerin oranı da arttı. Mayısta 7,7 olan kararsızlar haziranda 9,2 oldu.

Metropoll Araştırma Şirketi, verileri paylaştığı açıklaması şöyle:

“Mayıs 2020 ölçümüne göre bu Pazar erken bir milletvekili seçimi olsa kararsız, cevapsız ve sandığı protesto edeceğini belirten seçmenlerin yüzde 29’unun AKP, yüzde 13’ünün CHP, yüzde 7’sinin MHP ve HDP, yüzde 4’ünün İYİ Parti kaynaklı olduğu gözlenmektedir. AK Parti’ye oy veren seçmenlerin kararsızlara doğru önemli ölçüde kaydığı görülmektedir ve Mayıs ayında bu oran yüzde 29’a yükselmiştir. Bu da AKP seçmen kitlesinin partisinden uzaklaşmaya başladığına işaret etmektedir ancak eldeki veriden bu kişilerin başka bir partiye de gitmediği anlaşılmaktadır.”

 

 

 

4 Temmuz 2020 (Haber Merkezi) 2469

Yorumlar (0)

Yorum Yaz