Libya’da Sarraj istifa ediyor!

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayez el-Sarraj'ın istifa etmeye hazırlandığı iddia edildi.

Libya’da Sarraj istifa ediyor!

Kaosun ve şiddetin yıllardır bitmek bilmediği Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayez el-Sarraj'ın istifa etmeye hazırlandığı iddia edildi.

Bloomberg’in son dakika geçtiği habere göre, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayez el-Sarraj’ın istifa etmeye hazırlandığı iddia edildi.

Ankara’nın desteklediği Fayez el-Sarraj, bu ayın başında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelmişti.

Bloomberg’in özel haberinde, Fayez el-Sarraj’ın istifa etmeye hazırlandığı kaydedilirken bu sürecin bir süre daha devam edeceği belirtildi. Bloomberg’e konuşan yetkililer, el-Sarraj’ın istifa edeceği fakat geçiş döneminde gelecek ay Cenevre’de yapılacak müzakereler için geçici olarak görevini sürdüreceğini dile getirdi.

BU HAFTA AÇIKLAYACAK İDDİASI

Libya’nın doğusunu kontrol altına alan Halife Hafter’e karşı Türkiye’nin desteklediği el-Sarraj, haziran ayında ülkenin başkenti Trablus’u ele geçirmişti. Fakat o dönemden itibaren el-Sarraj bölgede siyasi bir gerilimle ve yolsuzluk karşıtı hareketle karşı karşıya kalmıştı. el-Sarraj’ın istifa ederek üzerindeki baskıyı azaltması bekleniyor.

İsmini açıklamayan dört yetkili el-Sarraj’ın bu planı Libyalı ve yabancı partnerleriyle görüştüğünü ve istifa duyurusunu bu haftanın sonunda vereceğini duyurmayı planladığını açıkladı.

Muammer Kaddafi’nin 2011’de devrilmesinin ardından ikiye bölünen ve çatışma ve kaosun bitmek bilmediği Libya ikiye bölünmüştü. Türkiye Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni desteklerken Hafter’i destekleyenler arasında ise Rusya ve Fransa bulunuyor.

HABERLER YALANLANDI

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Çalışma Bakanı Mehdi el-Amin, UMH Başbakanı Fayiz es-Serrac'ın istifa etmeyi planladığına dair haberin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Bloomberg, kaynaklarına dayandırdığı bir haberinde Serrac'ın istifasını açıklama niyetinde olduğunu öne sürmüştü.

Serrac'ın istifa edeceğine ilişkin iddiaları Sputnik'e değerlendiren Mehdi el-Amin, "Bunlar, hiçbir dayanağı olmayan yalan haberler. Bu haberler dezenformasyon amacıyla yayınlanıyor" dedi.

El-Amin, Başbakan Serrac ve UMH'nin görevlerine devam edeceğini vurguladı. 

 

 

15 Eylül 2020 (Haber Merkezi) 2327

Yorumlar (0)

Yorum Yaz