İsrail polisinden Mescid-i Aksa’ya saldırı!

İsrail polisi Mescid-i Aksa’ya girerek ses bombalarıyla cemaate saldırdı.

İsrail polisinden Mescid-i Aksa’ya saldırı!

İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'da cemaate saldırdı. Filistinlilere yönelik saldırılarında yaralananların sayısı 178'e yükseldi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden adının yayınlanmasını istemeyen bir yetkili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail polisinin Harem-i Şerif'te ses ve gaz bombasının yanı sıra plastik mermi de kullanarak cemaate saldırıda bulunduğunu aktardı. Namaz kılan cemaati dağıtmaya yönelik yapılan saldırıda yaralı sayısının 178'e yükseldiği aktarıldı. 

Ayrıca, Mescid-i Aksa'nın Silsile Kapısı'nda da İsrail polisinin Filistinlilerin girişine izin vermemesi üzerine arbede yaşandı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa'daki müdahalesi özellikle kadın ve çocukların büyük panik yaşamasına yol açtı.

Mescid-i Aksa ve çevresinde gerilim devam ediyor.

İSRAİL POLİSİ, KIBLE MESCİDİ’NDE NAMAZ KILAN CEMAATE SES BOMBALARIYLA SALDIRDI

İsrail polisi, Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’daki Kıble Mescidi’nde yatsı namazı kılan cemaate karşı ses bombaları ve plastik mermi kullandı.

Öte yandan Mescid-i Aksa’nın içinde bulunduğu Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı ile Sahire Kapısında da İsrail polisi Filistinli gençlere saldırdı.

Yoğun bir şekilde çevrede konuşlanan polis, Eski Şehir kapılarından kontrollü bir şekilde geçişlere izin verdi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, şu ana kadar Harem-i Şerif’te yaşanan olaylarda çok sayıda yaralı olduğunu duyurdu.

FİLİSTİN KIZILAYINDAN YAZILI AÇIKLAMA

Açıklamada, söz konusu saldırılarda 178 Filistinlinin yaralandığı, bunlardan 88'inin Kudüs'teki hastanelere kaldırıldığı, diğerlerinin ise ayakta tedavi edildiği aktarıldı.

Yaralanmaların çoğunun plastik mermiyle yüz, göz ve göğüs bölgesinden olduğuna değinilen açıklamada, Filistin Kızılayının, hastanelerde doluluk yaşanması nedeniyle bölgede sahra hastanesi kurduğu ifade edildi.

Filistin tarafı da olayların polisin Tapınak Tepesi'ne girmesinin ardından başladığını iddia etti, ancak polis olay yerine bir kargaşanın ardından geldiklerini söyledi. Ayaklanmalarda on üç ibadet Filistinli ve üç polis yaralandı.

İsrail basınında yer alan haberlere göre Şeyh Jarrah'daki protestocular bir kez daha protesto etmeye başladı ve bölgedeki polisler şok bombaları kullanarak onları dağıtmaya başladı.

Bugün erken saatlerde, mahallede düzinelerce insan, Arap aileleri Yahudiler tarafından satın alınan evlerden tahliye etme tehlikesinin ortasında gösteri yapmasının ardından çatışmaların yaşandığı belirtildi.

TÜRKİYE’DEN TEPKİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yaptığı açıklamayla, “İlk kıblemiz Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. İsrail’in Mübarek Ramazan’da ibadet eden masumları hedef alması insanlık dışı bir olay. #Filistin halkının haklı davasının her daim yanındayız” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'ndan İsrail'in Mescid-i Aksa baskınına tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İsrail polisinin, Mescid-i Aksa'da cemaate saldırmasına tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

"İsrail polisinin Mescid-i Aksa cemaatine yaptığı saldırıları şiddetle kınıyorum. Filistinli kardeşlerimizle dualarımız aynı, yüreklerimiz birdir."

 

7 Mayıs 2021 (Haber Merkezi) 1418

Yorumlar (0)

Yorum Yaz