DEVA'dan plazma bağışı için öneri...

DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Ertuğrul Kaya, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi sürecinde ümmin plazma bağışının önemine dikkat çekti.

DEVA'dan plazma bağışı için öneri...

 

DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Ertuğrul Kaya, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi sürecinde ümmin plazma bağışının önemine dikkat çekerek kent yöneticilerini bu konuda farkındalık yaratmaya çağırdı.

Başkan Kaya, son günlerde artan vaka sayısının ümmin plazma bağışına ihtiyacı artırdığına dikkat çekti. Hastalığı yenen vatandaşlara kan ve plazma bağışıyapmaları yönünde çağrıda bulunan Kaya “duyarlı olan tüm vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyorum.” diye konuştu.

Kaya, immün plazma tedavisindekoronavirüs (Kovid-19) tanısı konan ve tedavi sürecinin ardından iyileşen hastalardan alınan kan plazmalarının ağır durumdaki vakaların tedavisinde kritik önemde olduğunu belirterek “Özellikle mutasyona uğramış covid-19 hastalığını yenenleri plazma bağışına çağırıyor kentin yerel ve idari yetkililerini ise sorunu çözmeye davet ediyorum” dedi.

Devlet plazma garantisi vermeli

Kaya “Gaziantep’te hasta sayısı giderek artıyor. Bu hastalığı yenmede maske-mesafe gibi önleyici kurallara uymak elbette önemli ama maalesef vaka sayımız artıyor ve tedavide kullanılan plazma ihtiyacı çözülemiyor.” dedi.

Plazma bağışı azlığının temel nedenlerinden biri kişinin plazma bağışını kendi yakınlarında kullanma isteği olabileceğini ifade eden Kaya “Bu nedenle plazma bağışı yapanların 1.ve 2. derece yakınlarında plazma ihtiyacının olması durumunda bağışçıya plazma temininde devlet tarafından garanti verilmeli.” Şeklinde konuştu.

Mobil plazma sağlık ekipleri oluşturulmalı

“Kent yöneticileri bu konuda farkındalık oluşturmalı.” Diyen Kaya “Hastalığı yenenleri plazma bağışına davet edecek, teşvik edecek uygulamalar yapılmalı. Gaziantep’te plazma bağışıyla ilgilenmesi için 24 saat çalışan bir mobil sağlık ekibi oluşturulmalı Bu ekibin gece gündüz demeden hastalığı yenen insanlara ulaşıp konuyu anlatması gerekiyor. Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde insanların kalkıp hastaneye gelmesi zor olabilir. Bu nedenlegerektiğinde bu ekip bağışçıyı evinden alıp yine evine bırakmalı ve plazma ihtiyacı çözülmelidir.” diye konuştu.

19 Nisan 2021 (Haber Merkezi) 1185

Yorumlar (0)

Yorum Yaz