Çocukların başkanlığında okul meclisleri kurulacak

Gaziantep Valisi Davut Gül, Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen 2023 Eğitim Vizyonu Tanıtım toplantısına katıldı.

Çocukların başkanlığında okul meclisleri kurulacak

Gaziantep Valisi Davut Gül, Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen 2023 Eğitim Vizyonu Tanıtım toplantısına katıldı. Vali Gül, burada yaptığı konuşmada okullardaki etkileşimin artması amacıyla çocukların başkanlığında okul meclislerinin kurulacağını kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve eğitim camiasının katılımları, Prof. Dr. Servet Özdemir’in 2023 eğitim vizyonu tanıtım sunumuyla gerçekleştirilen toplantıda okul müdürlerine seslenen Vali Gül, iyi eğitim verebilmenin işini seven, çalışkan aynı zamanda öğretmenler, öğrenciler ve okul aile birliği arasındaki iletişimi güçlü tutan okul müdürleri ile mümkün olacağını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen eğitim politikalarının en iyi uygulandığı il olabilme hedefi ile çalışmaların yürütüleceğinin altını çizen Vali Gül; “Mili Eğitim Bakanlığı’nın genel politikaları çerçevesinde Gaziantep olarak hedefimiz bu eğitim politikalarının en iyi uygulandığı il olabilmektir. Bu 2023 vizyonu için de, önceleri içinde geçerlidir” dedi.

Vali Gül; “Her okulumuzda on beş kişilik okul meclisleri kuracağız.  Bu on beş kişilik meclis, dördü erkek, dördü kız olmak üzere sekiz öğrenci ve bu sekiz öğrencinin yanı sıra okul başkanı, okul müdürü, müdür yardımcısı, okul aile birliği başkanı ve edebiyat, müzik, resim, görsel sanatlar branşlarından öğretmenlerin oluşturduğu yetişkinlerden oluşacak.  Yine iki bayan iki erkek olmak cinsiyet eşitliğine dikkat edilerek eşit dağılım gerçekleştirilecek. Başkan ve katılımcıların öğrenci olduğu, sınıf temsilcilerinin aktif katıldığı, öğretmenlerin rehberlik ettiği birlikte karar verilen okul meclislerimiz ile okullarda sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin arttırılmasını hedefliyoruz. Çocuklarımızın, öğrencilerimizin okula isteyerek gitmesini, yüzlerinin her zaman gülmesini istiyoruz.  Öğrencilerimizin yönetimde gerçek anlamda katılımcı olmalarını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Eğitim politikalarının Gaziantep’te başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için her türlü görüş, öneri ve eleştirilere açık olduğunu belirten Vali Gül, çocukların yedi ve sekizinci sınıflarda meslek liselerine yönlendirilmesi konusunda da öğrenciler ve velilerin bilgilendirilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise eğitimin önemine değinerekeğitim konusunda her türlü desteğin sonuna kadar verileceğini belirtti.

Editör: Turgut Bozgeyik

12 Aralık 2018 (Haber Merkezi) 1450

Yorumlar (0)

Yorum Yaz